Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Buty do biegania – jakie wybrać na początek?

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z bieganiem, staje przed dylematem, jakie buty wybrać do pierwszych treningów. Czy wystarczą stare adidasy? A może niezbędna okaże się wizyta w profesjonalnym sklepie obuwniczym? W poniższym artykule przedstawiamy wskazówki na temat butów do biegania dla początkujących.

Buty do biegania – gdzie kupić i za ile?

Zacznijmy od tego, że nikt nam nie każe kupować do biegania nowych, specjalistycznych butów. Wręcz przeciwnie. Osobom początkującym zaleca się wręcz wykorzystanie tego obuwia sportowego, którym dysponują w domu bądź zakup takiego, który nie okaże się zbyt dużym wydatkiem na początek. Zdarza się bowiem, że towarzyszący początkującym biegaczom entuzjazm i zapał mija równie szybko jak się pojawił. Istnieje więc ryzyko, że zakupione droższe buty po tygodniu czy dwóch trafią na dno szafy.

Kiedy złapiemy prawdziwego bakcyla do biegania, sami uznamy, że nadszedł odpowiedni moment, by odwiedzić profesjonalny sklep obuwniczy dla biegaczy, gdzie dzięki nowym technologiom pracownik określi, jaki jest nasz krok biegowy i pod tym kątem dobierze najodpowiedniejszy model obuwia. Jednak do pierwszych biegów z powodzeniem sprawdzą się buty zakupione nawet za kilkadziesiąt złotych, gdyż wraz z upływem czasu sami będziemy w stanie lepiej określić, jakie są nasze wymagania i co nam przeszkadza podczas pokonywania kolejnych kilometrów. (Na podstawie: Buty do biegania: pytania i odpowiedzi)

Jaka amortyzacja najlepsza na początek?

Odpowiednia amortyzacja butów do biegania chroni przed kontuzjami. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy zamiar biegać po asfalcie. Wówczas dobrze jest określić, czy nasza stopa jest pronująca czy supinująca. Co to znaczy? W pierwszym przypadku stopa podczas biegu ma tendencję do zbytniego wyginania się do wewnątrz, a w drugim do nadmiernego wykrzywiania się do zewnętrznych krawędzi. Aby zniwelować te „niedoskonałości”, warto wybrać obuwie przeznaczone dla pronatorów bądź supinatorów, których bez problemu znajdziemy w specjalistycznych sklepach obuwniczych.

Jednak jeżeli mamy zamiar biegać po lesie, łące czy innej miękkiej i nierównej ściółce, to zaopatrywanie się już na samym początku w wysoko zamortyzowane obuwie nie jest wcale koniecznością, gdyż już sama naturalna nawierzchnia ma właściwości amortyzujące i uchroni stawy przed nadmiernymi wstrząsami.

Buty do biegania – o czym pamiętać podczas zakupów?

Jeżeli jednak udajemy się do sklepu, by kupić pierwsze buty do biegania, pamiętajmy, że powinny być one o rozmiar większe. Da nam to większy komfort podczas treningów i ochroni przed otarciami. Pamiętajmy też, że but musi także „zmieścić” skarpetkę biegową. Poza tym zaleca się, aby zakupu obuwia dokonywać raczej w godzinach późno popołudniowych, kiedy nasza stopa jest „grubsza” niż rankiem i w związku z tym najbardziej przypomina tę „puchnącą” w trakcie biegu.

Buty do biegania powinny mieć też możliwie grubą podeszwę – bez względu na to, czy chodzi o obuwie za kilkadziesiąt złotych czy o te kosztujące kilka razy więcej. Niektórzy jako pierwsze buty do biegania polecają te trailowe, które najlepiej sprawdzą się w szczególności u osób planujących treningi w terenie.

Warto też zwrócić uwagę na taki niepozorny element obuwia jak sznurówki. Musimy mieć pewność, że w trakcie biegu nagle się nie rozwiążą, bo zatrzymywanie się co kilka minut i ich zawiązywanie, może okazać się nie tylko irytujące, ale i zaburzające rytm treningu. W związku z tym od razu zrezygnujmy ze sznurówek wykonanych ze śliskiego tworzywa.

Dodaj komentarz

Top