Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Budowa domu – jak szukać wykonawców?

Budowa domu to bez wątpienia jedna z największych życiowych inwestycji. Dom ma służyć nie tylko nam, ale również następnym pokoleniom, dlatego budowę i wykończenie naszego przyszłego domu warto powierzyć najlepszym fachowcom. W tym celu niezbędne okażą się poszukiwania cenionych i doświadczonych wykonawców.

Opinie o wykonawcy

Najlepszym sposobem, aby znaleźć wykonawcę budowlanego jest przejrzenie forów internetowych czy specjalnych serwisów, gdzie wiele firm zamieszcza ogłoszenia o swoich usługach. Być może znajdziemy tam opinie, które pozwolą nam znaleźć zaufaną ekipę fachowców lub wręcz przeciwnie – ostrzegą przed firmą, którą chcieliśmy zatrudnić, a która ma w sieci niepochlebne recenzje.

Opinii warto również zasięgnąć bezpośrednio u znajomych, rodziny czy sąsiadów, którzy są w trakcie budowy domu lub sami niedawno ją zakończyli. Tymczasem wiele ofert czy reklam, jakie możemy znaleźć w prasie, Internecie czy na okolicznych słupach reklamowych ma w istocie niewiele wspólnego z rzetelnym świadczeniem usług. Wówczas zachętą dla potencjalnych inwestorów są atrakcyjne ceny i niebagatelne promocje, które mogą nie przekładać się na jakość wykonanych prac.

Koszty usług wykonawcy

Bez wątpienia aspekt finansowy ma decydujący wpływ na wybór konkretnego wykonawcy, ale nie może się to stać jedynym wyznacznikiem poszukiwań. Pamiętajmy, aby chęć oszczędności nie przysłoniła nam realnego doświadczenia i umiejętności ekipy budowlanej, o czym wyżej wspominaliśmy. W tym przypadku może się bowiem okazać, że zatrudniając tańszego wykonawcę, w istocie narażamy się na konieczność nanoszenia późniejszych poprawek, co generuje dodatkowe koszty. Profesjonaliści drożej wyceniają swoje usługi, ale dają też niemal stuprocentową pewność, że zgłaszanie reklamacji nie będzie po prostu konieczne. Pamiętajmy też, że możemy podjąć się próby negocjacji cen. Nawet kilkuprocentowy rabat może okazać się znaczący. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług jednego wykonawcy, który dzięki odpowiednim uprawnieniom poprowadzi proces budowy domu od początku do końca – wystarczy, że będziemy posiadać projekt domu.

Uprawnienia wykonawcy

Budowę domu należy powierzać wykonawcom, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku montażu różnych instalacji, na przykład gazowej.  Nigdy też nie zaszkodzi zajrzeć do rejestrów długów, które pozwolą chociażby zweryfikować uczciwość wykonawcy.

Budowa domu – umowa z wykonawcą

Z usług wykonawcy, który niechętnie chce z nami podpisać umowę, powinniśmy jak najszybciej zrezygnować, gdyż współpraca z nim musi się opierać na przejrzystych i jasnych zasadach ujętych w umowie. Kilka najważniejszych punktów wymagających uwzględnienia to m.in. zakres prac, szczegółowy harmonogram ich wykonania wraz z planowanym terminem zakończenia, ustalenie dostawcy materiałów, podanie okresu gwarancyjnego, jaki obejmuje poszczególne prace. Umowa powinna również zawierać sposób płatności i finalne rozliczenie. Warto tez pamiętać, aby wykonawcy płacić jedynie zadatek, który w świetle prawa można odzyskać, w przeciwieństwie do zaliczki.

Dodaj komentarz

Top