Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Budowa domu na swojej działce – samodzielnie, czy z podwykonawcą?

Każdy, kto stoi przed wyzwaniem budowy własnego domu, pewnie niejednokrotnie zastanawiał się, czy przedsięwzięcie to zrealizować samemu, czy jednak powierzyć je fachowcom z zaufanej firmy budowlanej. Każde z tych rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne plusy i minusy. Jednak najbardziej decydującym czynnikiem pozostają mimo wszystko finanse.

Samodzielna budowa domu

Budowanie domu na własną rękę może okazać się niezapomnianym doświadczeniem, o którym będziemy opowiadać następnym pokoleniom. Jednak należy mieć świadomość, że takie rozwiązanie okazuje się zwykle bardziej czasochłonne, gdyż musimy godzić obowiązki zawodowe z poszczególnymi etapami budowy. W tej sytuacji to my musimy zakupić odpowiednie materiały czy znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Choć najczęściej zdarza się, że w budowę domu zostają zaangażowani członkowie rodziny czy znajomi. Taka sytuacja nie niesie ryzyka pod warunkiem, że zatrudniane przez nas osoby są faktycznie specjalistami w swoich dziedzinach. W przeciwnym razie w przypadku ewentualnych usterek trudno będzie wyegzekwować ich usunięcie.

 

Pozorna oszczędność

Choć panuje przekonanie, że samodzielna budowa domu wiąże się z mniejszymi kosztami, to jak twierdzą spece w dziedzinie budownictwa, budowa tzw. systemem gospodarczym może być tylko pozornie tańsza, gdyż jako długofalowa inwestycja podporządkowana jest aktualnym wahaniom cenowym na rynku. Chodzi tu przede wszystkim o ceny materiałów budowlanych, które z każdym rokiem mogą wzrosnąć.

Swoboda działania

Jako prywatny inwestor dla swojego domu na pewno mamy większą kontrolę nad przebiegiem poszczególnych prac. Poza tym możemy na bieżąco modyfikować swoje działania, co jest utrudnione bądź wręcz niemożliwe w przypadku zatrudnienia firmy budowlanej, która kieruje się ustalonym wcześniej harmonogramem i opisem prac.

Budowa domu z podwykonawcą

Budowa domu za pośrednictwem budowlanego podwykonawcy okaże się przede wszystkim dużo wygodniejsza, gdyż o budowę naszego domu zatroszczą się fachowcy. W tym celu warto już wcześniej zasięgnąć informacji o firmach, gdyż na „ostatnią chwilę” znajdziemy raczej tę „przypadkową”, niż mającą odpowiednie doświadczenie. Przedsiębiorstwa cieszące się renomą mają z reguły zapełniony grafik z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Przykładem jest 6 Dzielnica, która proponuje budowę domu na własnej działce.

Pozornie wysokie koszty

Wiele osób twierdzi również, że zatrudnienie podwykonawcy zrujnuje nasz budżet. Tymczasem decyzja ta wcale nie musi być wyjątkowo kosztowna. Firmy budowlane mają często możliwość zakupu materiałów w atrakcyjnych cenach prosto od producenta. Zdarza się, że doliczają oni także niższy podatek VAT.

Wygoda

Zatrudnienie podwykonawcy pozwala również uniknąć wielu, niekoniecznie przyjemnych obowiązków, takich jak chociażby kontrola pracowników. W tej sytuacji nie musimy czuwać całymi dniami nad przebiegiem prac. Mamy również pewność, że pracownicy znają się na swoim fachu i dlatego sami wybiorą najlepsze rozwiązania. Wielu z nas okazuje się laikami w dziedzinie budownictwa bądź dysponuje niewielką wiedzą na ten temat. W związku z tym nasze indywidualne wybory mogłyby okazać się nietrafione i zgubne dla naszej inwestycji. Poza tym podpisując umowę z podwykonawcą, mamy gwarancję i pewność, że wszelkie ewentualnie usterki zostaną przez niego usunięte.

Dodaj komentarz

Top