Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Biuro z kilkoma pomieszczeniami – jak rozwiązać sprawę z klimatyzacją?

Nie jest żadną tajemnicą, że odpowiednie warunki panujące w miejscu zatrudnienia, wpływają znacząco na efektywność pracy. Szczególnie dotyczy to biur, gdzie pracownicy przez cały dzień muszą wykonywać swoje obowiązki w pełnym skupieniu. Jednym z elementów wpływających na komfort pracy jest oczywiście temperatura. Aby ta sprzyjała wysiłkowi umysłowemu, właściciele nowoczesnych biur niemal zawsze decydują się na instalacje systemów klimatyzacyjnych. Wybór odpowiedniego typu urządzenia chłodzącego nie jest jednak łatwy. Jaki bowiem klimatyzator idealnie nada się do biur złożonych z kilku pomieszczeń?

Objęcie działaniem klimatyzacji kilku osobnych pomieszczeń w biurze jest jak najbardziej wykonalne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy typ urządzenia nada się do miejsca pracy złożonego z większej ilości sal i gabinetów. Aby móc zapewnić sobie oraz swoim pracownikom odpowiednią temperaturę (a ta potrafi dać się we znaki np. w trakcie upałów lub siarczystych mrozów) w biurach z kilkoma pomieszczeniami, należy zdecydować się na tzw. klimatyzatory systemowe. Jakie dokładnie? Więcej szczegółów poniżej.

Zanim kupisz!

Zanim jednak przystąpi się do poszukiwań idealnego klimatyzatora do biura, należy dokładnie przemyśleć kilka istotnych kwestii. Wybór odpowiedniego urządzenia oraz systemu musi być bowiem uzasadniony tym, z ilu pomieszczeń składa się dane biuro, jaką całkowitą powierzchnię ma miejsce, w którym będzie pracować klimatyzacja, w jaki sposób rozmieszczone są poszczególne gabinety, ile osób w nich pracuje, a także jak przedstawia się sytuacja z systemem ogrzewania biura. Wszystko to ma ogromne znaczenie w kontekście wyboru idealnej klimatyzacji i warto zawczasu dokładnie przyjrzeć się wyżej wymienionym aspektom.

Klimatyzatory systemowe – co to?

Systemowe rozwiązania klimatyzacyjne to nic innego, jak kilka urządzeń połączonych do jednej wspólnej jednostki skraplającej. Takie rozwiązanie jest zatem idealne do biur z wieloma pomieszczeniami. Rozróżnić można kilka typów klimatyzatorów skraplających, różniących się od siebie typem działania lub sposobem montażu.

Klimatyzatory typu multispilit

Klimatyzacje multispilit to jedne z najczęściej stosowanych w budynkach z większą ilością pomieszczeń. Doskonale zatem sprawdzą się w biurach z kilkoma gabinetami. Klimatyzatory typu multispilit to system urządzeń wewnętrznych, połączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Obecnie w ten sposób można ze sobą połączyć nawet dziewięć osobnych klimatyzatorów tego typu. Co ciekawe, użytkownicy sami decydują, które pomieszczenia mają być objęte działaniem systemu w danej chwili. Rozwiązanie to jest szczególnie zalecane tym, którym zależy na oszczędności przestrzeni oraz poboru energii elektrycznej (źródło).

Klimatyzatory kanałowe

Równie często w biurach stosuje się klimatyzacje kanałowe. Rozwiązanie to cechuje się sporą estetyką wykonania – pracownicy nie będą bowiem widzieć żadnej jednostki wewnętrznej (ta schowana jest w przestrzeni międzystropowej), a chłodne (lub ciepłe powietrze) dostawać się będzie za pomocą kratek nawiewnych. Aby móc jednak zdecydować się na taką klimatyzację, potrzebny jest w biurze podwieszany sufit.

Klimatyzatory kasetonowe

Podobny w swej konstrukcji do klimatyzatorów kanałowych, tyle tylko, że schowany pod specjalnymi kasetonami, które spotkać można obecnie niemal w każdym większym biurze. Tu jednak widoczny jest przedni panel o czterostronnym nawiewie.

Dodaj komentarz

Top