Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Jakie alufelgi kupić, na co uważać?

Czasami mamy już aluminiowe felgi i chcemy wymienić je na nowe, a czasami dopiero przesiadamy się ze stalowych. Niezależnie od tego wybór odpowiednich dla naszego pojazdu felg jest bardzo istotny, bo wpływa nie tylko na wygląd, ale także na bezpieczeństwo. Aluminiowe felgi nie są tanie, ale nie zawsze dobra jakość idzie w parze z ceną. Jak wybrać te właściwe? Co trzeba wiedzieć?

Wymiary

Pierwszym parametrem jaki bierzemy pod uwagę przy zakupie nowych alufelgi są ich wymiary. Zwykle zaczyna się od średnicy oraz rozstawu otworów montażowych. Możliwe jest założenie na przykład 16 czy 17 calowej felgi do samochodu, w którym powinny być felgi o wymiarze 15 cali. Niektórzy kierowcy decydują się na taki zabieg, kierowani chęcią wyraźniejszej zmiany wyglądu. Obniża to profil opony i zmniejsza komfort jazdy, a dodatkowo może przyczynić się szybszego zużywania felgi, dlatego z rozsądkiem należy podchodzić do tego typu pomysłów.

Jeśli kupujemy alufelgi w internecie, w ofertach bardzo często pomijany je są inne ważne parametry wymiarowe. Chodzi tutaj o odsadzenie oraz i średnicę otworu centralnego. Pierwsza właściwość oznaczana jest literami ET lub IS i określa w minimetrach odległość powierzchni montażu od środka geometrycznego alufelgi, czyli w jaki sposób będzie umiejscowiona ona we wnęce nadkola. Z kolei średnica otworu centralnego oznaczona jest symbolem Ø.

Dobrze, jeśli wszystkie parametry są jak najbardziej zbliżone do wymiarów fabrycznych felg do naszego samochodu, które możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

all-wheel-drive-299772_1280

Jakość a cena – jakie alufelgi kupić?

Jest wiele teorii i opinii odnośnie tego jaki powinien być stosunek jakości do ceny danej alufelgi. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie czy warto na przykład kupić używane felgi znanego producenta o dobrej renomie, czy też zdecydować się na znacznie tańsze, ale nowe alufelgi z bardziej azjatyckim rodowodem? W przypadku zakupu alufelg używanych należy przede wszystkim upewnić się, że są one w dobrym stanie i nie są powykrzywiane lub uszkodzone w inny sposób. Regeneracja uszkodzonej, używanej felgi może niekiedy przekraczać koszt jej zakupu. Jeśli kupujemy przez internet bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na nowe alufelgi, których jakość jest potwierdzona certyfikatem. Przykładem takiego dokumentu jest niemiecki TUEV lub oznaczenie Polskiego Instytutu Motoryzacji. Najtańsze są oczywiście alufelgi pozbawione jakiegokolwiek certyfikatu i choć kuszą niską ceną, lepie ich unikać. Może się bowiem okazać, że zastosowane w nich marnej jakości aluminium zacznie się odkształcać, znacznie zmniejszając komfort jazdy lub niszczeć pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego zanim wydamy pieniądze, dobrze jest podpytać sprzedawcę o to skąd pochodzi i jakie certyfikaty posiada dany produkt, np. tutaj – Almot-Auto – felgi stalowe i aluminiowe.

Gdzie kupić?

Najlepiej w wyspecjalizowanym sklepie z tego typu częściami. Być może cena alufelg w tym miejscu będzie nieco wyższa, ale mamy pewność, że kupujemy sprawdzony produkt o określonej jakości. Dodatkowo możemy liczyć na wsparcie fachowców, którzy pomogą dopasować odpowiednie felgi do naszego pojazdu.

 

Dodaj komentarz

Top