Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Podstawowy zestaw wędkarski na prezent

Jeżeli chcesz zachęcić swoje dziecko, znajomego lub inną bliską Ci osobę do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu, pomyśl o sprezentowaniu jej podstawowego zestawu wędkarskiego. Sprzęt wędkarski potrzebny do rozpoczęcia połowów nie jest drogi, a zatem zakup zestawu dla początkujących wędkarzy nie powinien przekroczyć możliwości finansowych średnio zamożnej osoby. W gruncie rzeczy wystarczy kupić wędzisko i prosty kołowrotek. Do tego należy dokupić jeszcze żyłkę, haczyk, spławik i obciążniki. Całość nie powinna kosztować więcej niż 200zł. Jeśli masz kartę wędkarską, taka osoba może wędkować razem z Tobą. Jeśli to ma być początek hobby dla tej osoby, musisz przypomnieć jej o konieczności wyrobienia karty wędkarskiej i wykupieniu przez nią specjalnego pozwolenia na wędkowanie, na określonych wodach. W tym przypadku koszty są nieco wyższe (nierzadko więcej niż 400zł na rok), ale niektóre osoby są częściowo z takich opłat zwolnione, a innym przysługują dość duże ulgi, także nawet ten problem można w jakiś sposób rozwiązać.

Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt wędkarski na prezent, najlepiej zainwestować w uniwersalną wędkę teleskopową z przelotkami. Taka wędka sprawdzi się w różnych technikach wędkarskich i jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wędkarstwem. Do tego typu wędki należy dokupić kołowrotek. Jeśli nie znasz się na tego typu sprzęcie, najlepiej poradzić się jakiegoś bardziej doświadczonego wędkarza lub zapytać o prosty model kołowrotka w sklepie wędkarskim. Kołowrotek to podstawowy sprzęt wędkarski, który w dużym stopniu decyduje o wygodzie podczas połowu ryb na wędkę i nie warto na tym elemencie przesadnie oszczędzać. Warto również pamiętać o zakupieniu innych dodatków niezbędnych do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem. Mowa tu przede wszystkim o żyłce, haczyku, spławiku (jeśli zaczynasz od wędkarstwa spławikowego, co jest rozwiązaniem najczęściej praktykowanym) i obciążeniach, czyli drobnych kawałkach ołowiu, które pozwalają ustawić głębokość zanurzenia haczyka w wodzie.

Wersja rozbudowa podstawowego sprzętu wędkarskiego może być powiększona o takie dodatki jak podbierak, siatka na ryby, podpórka pod wędkę czy krzesełko wędkarskie. W sklepach wędkarskich znajdziesz setki różnorodnych produktów, które mogą przydać się każdemu wędkarzowi i tylko od zasobności Twojego portfela zależy, co tak naprawdę znajdzie się w podstawowym zestawie takiego sprzętu. Wspomniane sprzęty wędkarskie to jednak pewne minimum, bez którego rozpoczęcie wędkowania będzie zwyczajnie niewygodne lub wręcz niemożliwe (gdy zabraknie żyłki i haczyka).

Dodaj komentarz

Top